Gmina Miejska Górka przystąpiła do projektu "Otwórz się na pomoc-przemoc" to interaktywnu film poświęcony przemocy rówieśniczej. scenariusz filmu został opracowny we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką -Maja Pisarek.
Projekt składa się z dwóch cześci. Pierwszą z nich jest około 5-7 minutowy interaktywny film poświęcony przemocy rówieśniczej. Zadaniem widzów projektu jest pokierowanie losem Antosi-12 letniej dziewczynki, która zmaga sie z problemem przemocy rówieśniczej. Czy poradzi sobie z tym problemem i zgłosi się po pomoc? To zależy od podjętych decyzji przez widzów w filmie. A tych w filmie nie brakuje. Kazdy podjęty wybór wpływa na los naszej bohaterki. Jedne wybory przybliżają Antosię do rozwiazania problemu przemocy, inne je od niej oddalają. W projekcie przewidziano cztery mozliwe zakończenia.Każde z nich zostało skomentowane przez Maję Pisarek.
To, jak zakończy się ta historia, zależy więc tylko od Ciebie.
W projekcie „Otwórz się na pomoc” przygotowaliśmy także specjalną sekcję „Prawdziwe historie”, w której przedstawiamy historie natolatków borykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy rówieśniczej.
Jako zespół przygotowujący ten projekt wierzymy, że pomoże wielu nastolatkom, a także rodzicom zmierzyć się z problemem agresji wśród młodzieży.
Sprawozdanie finansowe za rok 2022 Ośrodka Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce składające się z:
zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki obsługującej: Centrum Usług Wspólnych pod adresem: www.bip.cuw-mg.pl w dziale: Sprawozdania finansowe
Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy. Istotą pierwszej kampanii społecznej Państwowej Komisji jest rozbudzenie w dorosłych, w szczególności w opiekunach dzieci i młodzieży świadomości i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. W szczególności, celem jest odbarczenie dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy. Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych! Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka, nie bądź obojętny.
Czytaj całość artykułu "„#Rozmawiaj#Reaguj” – kampania społeczna"
Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 jest finansowany ze środków budżetu państwa i zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.
Program jest wsparciem finansowym dla gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
W skład wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 wchodzą trzy moduły, z których każdy ma charakter indywidualny i kierowany jest do innego adresata:
Czytaj całość artykułu "„Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023"
W 2023 roku obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przypadają na okres od 20 lutego do 26 lutego 2023 roku. To akcja pomocy koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości stale monitoruje sytuację osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmuje działania na rzecz poprawy ich położenia. Organizatorzy tygodnia pomocy chcą umożliwić osobom pokrzywdzonym znalezienie profesjonalnego i adekwatnego wsparcia, a w rezultacie - zmianę sytuacji życiowej. Dlatego też tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje wsparcie w zależności od potrzeb danej osoby, bądź rodziny w godzinach pracy instytucji tj. od 7.30 do 15.30. Ponadto w dniach 20 - 25 lutego pracownicy Ośrodka wspólnie z funkcjonariuszami policji z Rewiru Dzielnicowych w Miejskiej Górce będa dyżurować w komisariacie Policji w Miejskiej Górce ul Kobylińska 42 , gdzie będzie można otrzymać informacje, które dadzą każdemu zainteresowanemu szansę uzyskania profesjonalnej pomocy. Porady będą możliwe:
poniedziałek -piątek w godzinach godziny 10:00 do 15:00.
Sobota 15:00-18.00
lub pod nr telefonu 65 546 63 50
Czytaj całość artykułu "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062, zwanej dalej: ustawą), każdy bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować Ośrodek Pomovy Społęcznej w Miejskiej Górce o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej Ośrodka, o których mowa w art. 6, pkt 1 lub 3 ustawy.
Natomiast na podstawie art. 30 ustawy osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Informację o braku dostępności lub wniosek o zapewnienie dostępności należy złożyć do podmiotu publicznego, z którego działalnością jest związana informacja lub żądanie zapewnienia dostępności (wniosek o zapewnienie dostępności).
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
Wnioski o zapewnienie dostępności można składać:
Czytaj całość artykułu "Wniosek o zapewnienie dostępności"
1 grudnia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ustawa przewiduje m.in. dodatek gazowy dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych.
Dodatek do gazu odpowiada wysokości podatku VAT wynikającemu z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. do tego odbiorcy paliw gazowych.
Dodatek gazowy otrzyma odbiorca paliw gazowych wykorzystujący gaz jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego. Urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi muszą być wpisane lub zgłoszone do CEEB, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576, 1967 i 2456), do dnia wejścia w życie ustawy (tj. do 21.12.2022 r.), albo po tym dniu - w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Czytaj całość artykułu "DODATEK GAZOWY refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych"
Program „Asystent rodziny na rok 2022”
Realizacja programu została sfinansowana w 100% ze środków Fundusz Pracy.
Kwota dofinansowania: 3 000,00 zł.
Całkowita wartość programu w roku 2022: 3000,00 zł
Opis zadania:
Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w systemie wsparcia rodzin.
Gmina Miejska Górka uzyskała wsparcie w formie dofinansowania dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny. Kwota w wysokości do 3 000,00 zł brutto będzie wypłacona w formie jednorazowej asystentowi rodziny zatrudnionemu w gminie na dzień ogłoszenia programu, proporcjonalnie do wymiaru etatu.
Dodatek elektryczny, czyli jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych, których GŁÓWNYM ŹRÓDŁEM OGRZEWANIA jest energia elektryczna.
Przysługuje on więc tym, którzy w deklaracji CEEB wpisali pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny jako główne źródło ogrzewania.
Wynosi on 1000 złotych lub 1500 złotych, jeśli przekroczymy wartość zużycia prądu w 2021 r. na poziomie 5 MWh. Do wniosku dołącza się rozliczenie
z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej
w 2021 r. przekraczające 5 MWh
Dodatek elektryczny NIE przysługuje osobom, które korzystają z FOTOWOLTAIKI.
Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Nabór wniosków trwa od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Wnioski można złożyć bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miesjkiej Górce
INFORMACJA
KIEROWNKA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
W MIEJSKIEJ GÓRCE
w zakresie złożonych wniosków o wyplata dodatku węglowego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, iż na rachunek bankowy Gminy Miejska Górka wpłynęła druga transza środków w wysokości 1 050 982,00 złote z przeznaczeniem na wypłatę dodatków węglowych, która stanowi około 33 % złożonego zapotrzebowania na dzień 4 listopada 2022 roku.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, że wpłata ww. świadczeń nastąpi w dniu 29 listopada 2022r. Świadczenia wypłacane będą według dat złożenia wniosku do wyczerpania puli przekazanych środków.
Kolejne wypłaty świadczeń realizowane będą niezwłocznie po otrzymaniu kolejnej transzy środków finansowych od Wojewody Wielkopolskiego na realizację tego zadania.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
w Miejskiej Górce
/Artur Jankowski/
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
Zgodnie z warunkami Programu, jego głównym celem jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są następujące osoby zwane dalej również „uczestnikami” lub „uczestnikiem”:
2. Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy w:
Osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce do dnia 9 listopada 2022 r.
Szczegółowe informacje o Programie można uzyskać również w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce ul.Rynek 33 tel. 667 110 112 lub na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1416,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-pn-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2023
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, iż na rachunek bankowy Gminy Miejska Górka wpłynęła kwota ponad 2,5 mln złotych z przeznaczeniem na wypłatę dodatków węglowych, która stanowi ok. 42 % złożonego zapotrzebowania.
Na sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce , która odbyła się w dniu 29 września br. , środki te zostały przyjęte do budżetu Gminy Miejska Górka i począwszy od piątku 30 września br. Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce rozpocznie wypłatę pierwszych świadczeń dla mieszkańców. Świadczenia wypłacane będą według dat złożenia wniosku do wyczerpania puli przekazanych środków.
Kolejne wypłaty świadczeń realizowane będą niezwłocznie po otrzymaniu następnej transzy środków finansowych od Wojewody Wielkopolskiego na realizację tego zadania.
Dodatek dla gospodarstw domowych – PELET DRZEWNY, DREWNO KAWAŁKOWE, INNY RODZAJ BIOMASY, GAZ SKROPLONY LPG, OLEJ OPAŁOWY
Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, po złożeniu wniosku mogą otrzymać wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków według stanu na dzień 11 sierpnia 2022 r.
OBWIESZCZENIE NR 1/2022
KIEROWNIKA OSRODKA POMOCY SPOLECZNEJ W MIEJSKIEJ GÓRCE
o przedłużeniu terminu do załatwienia sprawy
w zakresie złożonych wniosków o wyplata dodatku węglowego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, że od dnia 01.09.2022 r. będą wydawane wnioski o przyznanie pomocy materialnej dla uczniów- stypendia na rok szkolny 2022/2023.
Wnioski można pobrać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejkiej Górce znajdującym się na parterze budynku przy ul. Rynek 33 biuro nr 9 od dnia 01.09.2022 r. do 15.09.2022 r. oraz na stronie internetowej Ośrodka w zakładce Druki:
Czytaj całość artykułu "Pomoc materialna dla uczniów - stypendium szkolne 2022/2023"
W dniu 11 sierpnia 2022 r. opublikowana została ustawa o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 r. poz. 1692), która weszła w życie z dniem 12 sierpnia 2022 r.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, że od dnia 17 sierpnia 2022r. wydawane są wnioski o dodatek węglowy. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce (biuro nr 6) od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.
Wniosek o dodatek węglowy można również złożyć elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce pod numerem 607 622 833 lub ( 65) 54 74 507 wew.113.
Czytaj całość artykułu "DODATEK WĘGLOWY - INFORMACJE"
Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Wnioski - które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy - należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15lipca 2022 r.)
Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem
30 kwietnia 2022 r.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf
Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Rynek 33
63-910 Miejska Górka
tel. (65)547-41-48, faks (65)547-41-48