Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności
← Powrót do strony głównej
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na:
Świadczenie usług opiekuńczych na terenie Miasta i Gminy Miejska Górka w miejscu zamieszkania podopiecznego w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
link znajduje sie TUTAJ
Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2024
Projekt pn. „Cyberbezpieczna Gmina Miejska Górka” realizowany jest na podstawie Umowy o powierzenie grantu o numerze FERC.02.02-CS.01-001/23/1269/ FERC.02.02-CS.01-001/23/2024 zawartej w dniu 25 czerwca 2024 r. w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe, Działanie 2.2 Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa konkurs grantowy w ramach Projektu grantowego „Cyberbezpieczny Samorząd”.
Czytaj całość artykułu ""Cyberbezpieczny Samorząd ""
Informujemy, że wniosek Gminy Miejska Górka został zakceptowany i z tego tytułu gmina otrzyma środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.
Dnia 3 października 2024 r. Pan Łukasz Krasoń – Sekretarz Stanu z upoważnienia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował listę zatwierdzonych wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.
Gmina Miejska Górka dzięki pozyskanym środkom kolejny raz wprowadzając usługi asystencji osobistej zwiększy szanse osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia.
W 2025 r. usługami asystencji osobistej planuje się objąć 11 osób, mieszkańców Gminy Miejska Gorka , spełniających kryteria określone w Programie.
Realizatorem Programu dla mieszkańców Gminy Miejska Górka jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce, ul. Rynek 33, 63-910 Miejka Gorka .
Kwota dofinansowania: 209 304,00 zł
Całkowita wartość: 209 304,00 zł
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, że realizuje „Rządowy program wspierania rodziny Asystent rodziny w 2024 r.", finansowany ze środków Funduszu Pracy.
Zadaniem objętym programem jest: Dofinansowanie przyznane w formie dofinansowania zadania własnego beneficjenta w ramach programu związanego z dofinansowanie kosztów zatrudnienia asystentów rodziny poniesionych przez beneficjenta począwszy od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku.
Celem przyznania środków jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wspieraniu kobiet i rodzin "Za życiem".
Kwota dofinansowania : 11 315,70 zł
Całkowita wartość zadania: 37 315,99 zł
Data podpisania umowy: październik 2024
Gmina Miejska Górka w 2024 r. realizuje w ramach środków z Funduszu Solidarnościowego Program:
„Opieka wytchnieniowa” dla JST – edycja 2024
(pobyt całodobowy)
WOLNE MIEJSCE!
Program „Opieka wytchnieniowa” adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Celem Programu jest czasowe odciążenie opiekunów w codziennych czynnościach związanych z opieką nad osobami z niepełnosprawnością. Dzięki takiemu wsparciu opiekunowie na co dzień zaangażowani w opiekę nad osobami z niepełnosprawnością zyskują czas na odpoczynek, regenerację, czy załatwienie innych ważnych dla nich spraw. Program stwarza również możliwość uzyskania zabezpieczenia opieki nad osobą z niepełnosprawnością w czasie np. planowanej hospitalizacji, zabiegu, rehabilitacji opiekuna czy jego wyjazdu.
Opieka wytchnieniow jest realizowana w formie:
pobytu całodobowego z limitem do 10 dób na uczestnika (dziecko w wieku do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,).
Osoby zainteresowane skorzystaniem z w/w formy wsparcia prosimy o kontakt na adres mailowy: ops@miejska-gorka.pl, lub telefonicznie: 667-110-112.
Zapraszamy do kontaktu.
Czytaj całość artykułu "WOLNE MIEJSCA W PROGRAMIE OPIEKA WYTCHNIENIOWA – POBYT CAŁODOBOWY"
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 września 2017 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lesznie świadczy pomoc prawną, psychologiczną i materialną osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz świadkom i osobom im najbliższym.
link do strony www.pomagamy.info
Pomoc jest świadczona w punktach - informacja załacznik
Przyjęcie Standardów Ochrony Dzieci daje gwarancję, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce dba o to, by nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia, oraz że wprowadziło procedury, które pozwalają odpowiednio zareagować w przypadku obaw o dobro dziecka. Standardy to cztery zasady, których przyjęcie sprawia, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce jest bezpieczne dla dzieci – personel Ośrodka potrafi zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz podjąć działania profilaktyczne oraz interwencyjne.
Podstawy prawne:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
ADRESATAMI PROGRAMU SĄ:
Celem usługi asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA:
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
Uczestnik programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 12, finansowane ze środków publicznych.
W celu rozeznania faktycznych potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie usług asystenckich przeprowadzamy niniejszą diagnozę, która posłuży do przygotowania wniosku na środki finansowe na realizację Programu.
SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU:
Osoby zainteresowane otrzymaniem wsparcia w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2025, proszone są o złożenie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miejsiej Górce następujących dokumentów zgłoszeniowych:
Dokumenty należy złożyć w formie papierowej w biuro nr 7 lub 9 Ośrodka Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce (parter, ul.Rynek 33 ; 63-910 Miejska Górka ), do dnia 21 sierpnia 2024 roku.
Zgłoszenie chęci uczestnictwa w programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie – stanowi jedynie diagnozę potrzeb w powyższym zakresie. Po otrzymaniu środków z funduszu solidarnościowego Gmina będzie prowadziła nabór uczestników do Programu.
Szczegóły Programu zawarte są pod adresem:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce informuje, iż od dnia 29.07.2024 r. (poniedziałek) będzie można pobierać wnioski o wypłatę bonu energetycznego w biurze nr 6 Urzędu Miejskiejgo w Miejskiej Góce ul Rynek 33 ; 63-910 Miejska Górka
Jednocześnie przypominamy, że wnioski o wypłatę bonu energetycznego można składać od 1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r.
Poniżej znajduje się link do wzoru wniosku o wypłatę bonu energetycznego ogłoszony przez Ministra Klimatu i Środowiska w Biuletynie Informacji Publicznej:
https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-wniosku-o-wyplate-bonu-energetycznego/
Gmina Miejska Górka przystąpiła do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024. Realizatorem programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce , będzie on realizował moduł I w formie organizowania i świadczenia usług opiekuńczych – usługi sąsiedzkie, które swoim zakresem obejmą wsparcie społeczne oraz wsparcie w czynnościach dnia codziennego, stosownie do indywidualnych potrzeb osób wspieranych, tj.: zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną – nie wymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji; w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Adresatami programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, mający problemy: z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Udzielanie wsparcia w ramach usług sąsiedzkich przez osoby z najbliższego otoczenia osoby wymagającej wsparcia, ma na celu gwarancję większej elastyczności udzielanej pomocy, która nie musi być ograniczona konkretnymi dniami i godzinami, a może być świadczona adekwatnie do zaistniałych potrzeb. Gmina Miejska Górka uzyskała dofinansowanie w wysokości 80% przewidywanych kosztów realizacji zadania tj 11 025,83 zł . Gmina Miejska Górka wstępnie planuje objąć usługami sąsiedzkimi 2 środowiska (osób w wieku 60 lat i więcej).
Czytaj całość artykułu "„Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 - usługi sąsiedzkie"
Wytyczne Instytucji Zarządzającej (MRPiPS) dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów-organizacji partnerskich dotyczące działań realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023 ze zmianami.
Od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.
Nowe kryteria stanowią 265% kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:
Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 jest finansowany ze środków budżetu państwa i zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.
Program jest wsparciem finansowym dla gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
W skład wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 wchodzą trzy moduły, z których każdy ma charakter indywidualny i kierowany jest do innego adresata:
Czytaj całość artykułu "„Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 ""
Szczegółowe wytyczne do Programu określiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a całość finansowana jest z Funduszu Solidarnościowego.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce realizuje Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, który jest adresowany do rodziców/opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, którzy sprawują bezpośrednią opiekę i wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tymi osobami. Program adresowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością.
Czytaj całość artykułu "Opieka Wytchnieniowa – edycja 2024"
Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin
„Za życiem”
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -edycja 2024
Gmina Miejska Górka przystąpiła do realizacji programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pt. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, który w całości finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Realizatorem zadania na terenie naszej gminy jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce . Na realizację ww. zadania gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 83 640,00 zł
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są następujące osoby:
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70% uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia- z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Poza tym co wskazano powyżej usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.), usługi finansowane z Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie finansowane z innych źródeł.
Pierwszeństwo korzystania z usług mają osoby: wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją (tj. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności, które potrzebują szerokiego zakresu usług asystenta);
Usługi asystenckie mogą świadczyć:
W miejskogóreckim OPS-ie można już składać wnioski o dodatek osłonowy. To jednorazowa pomoc finansowa, która ma częściowo zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. O jego przyznaniu decydują dochody.
Dodatek osłonowy, nazywany także inflacyjnym, wypłacony zostanie jednorazowo najpóźniej do 30 czerwca 2024 roku. Zgodnie z przepisami mogą z niego skorzystać gospodarstwa domowe, których średni miesięczny dochód osiągnięty w 2022 roku, nie przekracza:
– 1 500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
– 2 100 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Jeżeli minimalnie przekraczasz wskazany próg nie ma się czym martwić. Obowiązuje bowiem zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.
Co ważne, ta sama osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy wniosek dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Czytaj całość artykułu "Dodatek osłonowy 2024. Dla kogo? Jak złożyć wniosek?"
Zaproszenie do wypełnienia anonimowej ankiety ewaluacyjnej do Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejska Górka na lata 2021-2025
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby dorosłe do wypełnienia anonimowej ankiety dotyczącej Waszych opinii i wniosków , które mogą posłużyć do zbadania jak zmieniła się sytuacja w Gminie Miejska Górka i kontynuacji lub skorygowania dalszych działań w ramach Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejska Górka na lata 2021-2025.
Link do ankiety dla dorosłych mieszkańców:
http://badania.corigo.pl/ankieta/1096454/miejska-gorka-2024-ewaluacja-mieszkancy.html
Gmina Miejska Górka podpisało umowę nr PS-III.946.3.2023.76 z Wojewodą Wielkopolskim, który działa w imieniu Skarbu Państwa - umowa dotyczy realizacji Programu „Asystent rodziny w 2023 r”
Celem dofinansowania jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również realizacji przez asystenta rodziny wsparcia o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w systemie wsparcia rodzin.
W związku z realizacją programu Gminie Miejska Górka przyznana została dotacja w wysokości: 9 372,68 zł zł z tego:
Całkowita wartość programu wynosi:. 12 157,72 zł
Okres realizacji programu: od 01.11.2023 do 31.12.2023 r.
Zadanie jest dofinansowane z Funduszu Pracy.
Rynek 33
63-910 Miejska Górka
tel. (65)547-41-48, faks (65)547-41-48